با كلیك روی هر سوال می‌توانید پاسخ آن را مشاهده كنید:

دورۀ برخط غیرهمزمان روش تدریس زبان فارسی به غیرفارسی زبانان

ثبت‌نام در دوره

زمان ثبت ­نام 28 شهريور 1400 الی ۳۱ شهریور 140۳
مدت ­زمان گذراندن دوره (از زمان ثبت ­نام تا شرکت در آزمون نهایی) حداكثر دو ماه (هر فرد از زمان ثبت­ نام دو ماه فرصت دارد تا دوره را به پایان برساند.)
منبع اصلی دوره کتاب «زبان فارسی را چگونه آموزش دهیم»
مشاهده و خرید کتاب الكترونیكی https://s1f.ir/vttcebook
مشاهده و خرید کتاب چاپی https://s1f.ir/vttcbook
ویدیوی راهنمای ثبت‌نام https://s1f.ir/guide
ویدیوی معرفی دوره https://s1f.ir/vttcintro
پست الكترونیكی elearning@saadifoundation.ir
شماره تماس 98-21-22414356+
در ابتدا توجه داشته باشید بهتر است در ساعت های به روزرسانی سایت بانک ها یعنی بین ساعت ۱۱:۳۰ الی ۱۲ ظهر و ۲۳:۳۰ الی ۲۴ به وقت تهران واریزی صورت نگیرد. در صورت پرداخت در ساعات ذکرشده اگر خطایی اعلام نشود به منزلۀ این است که پول با موفقیت واریز شده است. در صورت اعلام خطا از سوی سیستم، از خطای ایجادشده و مبلغ واریزی عکس بگیرید و تا زمان بازگشت وجه، نزد خود نگه دارید. منتظر باشید تا پول به حساب شما برگردد. (ممکن است بازگشت پول تا ۷۲ ساعت نیز طول بکشد). در صورت عدم بازگشت پول، عکس فیش واریزی را از طریق راه های ارتباطی برای کارشناسان دوره ارسال كنید تا مشکل بررسی شود. از مرورگر گوگل کروم و یا فایرفاکس به روز شده برای پرداخت استفاده نمایید. (هرگز زمان واریز از اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید زیرا درگاه های پرداخت از این مرورگر پشتیبانی نمی کنند.)
گواهی دوره توسط بنیاد سعدی، مركز رسمی آموزش زبان فارسی در جهان، با دو زبان فارسی و انگلیسی صادر می‌گردد. این گواهی كد اعتبارسنجی دارد و در مراكز زیر معتبر است:
  1. نمایندگی‌های بنیاد سعدی در داخل و خارج از كشور
  2. تمامی رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كشورهای جهان
  3. دانشگاه‌های خارجی دارای كرسی آموزش زبان فارسی
  4. مؤسسات طرف قرارداد با بنیاد سعدی
اسامی افرادی كه دوره را با امتیاز ویژه بگذرانند در پایگاه مدرسین زبان فارسی بنیاد سعدی ثبت می‌گردد.
دسترسی به محتوای دوره، حداكثر دو ماه پس از ثبت‌نام در دوره مقدور است. حتي اگر قبل از دوماه در آزمون پاياني شركت كنيد، فارغ از نتيجه آزمون تا دو ماه پس از ثبت نام در دوره مي‌توانيد به محتوا دسترسي داشته باشيد.

شركت در دوره

آزمون پایان جلسات صرفا به منظور تثبیت یادگیری و تفهیم مطالب طراحی شده است و هیچگونه تأثیری در روند آموزش، نمرۀ پایانی و شرایط موفقیت در دوره ندارد.
آزمون تشخیصی آزمونی است که در ابتدا دوره آموزشی با هدف سنجش میزان اطلاعات پیشین فراگیر قرار می گیرد. به عبارت دیگر، نشانگر این است که فراگیر با چه سطح از دانش وارد دوره شده و بعد از گذراندن دوره چه میزان دانش کسب کرده است. هیچگونه تاثیری در روند دوره و آزمون پایانی نخواهد داشت. هر فرد تنها یک بار و پیش از شروع دوره می‌تواند در آزمون تشخیصی شركت كند.
پس از شروع دوره، به مدت ۶۰ روز فرصت دارید تا محتوا را مشاهده و در آزمون پایانی شرکت کنید.
این دوره به صورت برخط غیرهم زمان برگزار می گردد. به عبارتی شرکت‌کنندگان در هر زمان با اتصال به اینترنت و وارد شدن به سامانه می‌توانند دورۀ خود را بگذرانند. لذا تاریخ و ساعت مشخصی برای شروع کردن و به پایان‌رساندن آن وجود ندارد. اما نکتۀ قابل توجه این است که فراگیران پس از ثبت نام در دوره، موظف هستند در بازۀ زمانی حداكثر دو ماه تمام محتوای دوره را مشاهده و جهت دریافت گواهی در آزمون پایانی شرکت نمایند.
در این دوره، در مقابل هر فعالیت، یک مربع خالی در سمت چپ، زیر عنوان “پیشروی شما” قرار دارد که با انجام هر فعالیت،  به صورت خودکار علامت تیک در آن ظاهر می­شود و به شما نشان می‌دهد کدام فعالیت را انجام داده­اید و در کدام مرحله از آموزش قرار دارید.

بعد از هر ویدئو، متن نوشتاری آن، بدون کم ­وکاست در قالب فایل pdf  بارگذاری شده­است. شما می‌توانید با مراجعه به متن مکتوب از محتوای ویدئوهای آموزشی مطلع شوید.

لازمۀ مشاهدۀ هر جلسۀ آموزشی، شرکت در آزمون جلسۀ قبل و کسب نمرۀ معیار (75 درصد) است. بنابراین با گذراندن هر جلسه و موفقیت در آزمون مربوطه، امکان دسترسی به جلسات بعد فراهم می­ شود.

شما باید با استفاده از منابع ارائه شده در دوره شامل ویدئو، متن و… در آزمون پایان دوره شرکت کنید. در صورت کسب نمرۀ بالای ۷۰ در این آزمون، موفق به گذراندن دوره و کسب گواهی خواهید شد.

شركت در آزمون

ساختار این دوره طبق استانداردهای جهانی دوره‌های برخط غیرهم­زمان با مخاطب نامحدود (MOOCs) مانند دوره‌های ارائه­ شده در سامانه‌های Coursera و edX طراحی شده­است. در این گونه دوره‌ها دو نوع آزمون طراحی می‌شود که عبارتند از: آزمون برای یادگیری (Test for learning) و آزمون از یادگیری (Test of learning). در آزمون‌های نوع اول تأكید بر یادگیری و ارائۀ بازخورد است. لذا پس از آزمون پاسخ صحیح سوالات و توضیح مربوط به آنها ارائه می‌شود. در این نوع آزمون­ها، تعداد دفعات شركت در آزمون نامحدود است، به همین دلیل نمرۀ آزمون تأثیری در نمرۀ پایانی ندارد. لازم به ذکر است که ورود به هر جلسه منوط به کسب نمرۀ قبولی در آزمون جلسۀ قبل است. پس از مشاهدۀ محتوا و کسب نمرۀ قبولی در آزمون تمام جلسات، امكان شركت در آزمون پایان­دوره فراهم می­شود. هدف آزمون‌های نوع دوم یا همان آزمون پایانی یادگیری نیست، بلكه ارزیابی از یادگیری شركت‌كنندگان است دقیقاً همانند آزمون‌های پایان­ترم درس‌های دانشگاهی. در دوره‌هایی كه گواهی ارائه نمی‌شود، امكان شركت مكرر در این آزمون هم وجود دارد ولی در دوره‌هایی كه گواهی ارائه می‌شود، اعتبار گواهی به این آزمون بستگی دارد لذا تنها یک بار می­توان در آزمون شرکت کرد.
در منوی آبی بالای صفحه، در کنار نام کاربری شما، مثلث وارونه‌ای تعبیه شده‌است. با کلیک بر روی آن و انتخاب گزینۀ «نمره ها» به صفحۀ نمرات هر دوره هدایت می‌شوید. با کلیک بر روی هر دوره می‌توانید ریزنمرات آن دوره را مشاهده کنید.
آزمون‌های پایان هر جلسه شامل ۷ سؤال تستی و مدت زمان پاسخ‌گویی ۵ دقیقه می‌باشد.
تعداد دفعات شرکت در این آزمون ها نامحدود است. لذا شما می توانید به دفعات زیاد در آزمون های پایان جلسات شرکت کنید.
در آزمون نهایی، میزان تسلط شما بر محتوای تمام جلسات دوره، ارزیابی می‌شود. تأکید می کنیم میزان تسلط. بررسی نتایج افراد در آزمون دورۀ قبل نیز بیانگر آن است افرادی که زمان کافی برای مطالعۀ محتوا و بررسی جلسات اختصاص داده اند موفقیت بیشتری کسب کرده‌اند. لذا در صورت تسلط کامل بر محتوا، می‌توانید در کمترین زمان پاسخ درست را انتخاب کنید. لازم به ذکر است سوالات این آزمون و سطح دشواری آنها، قبل از برگزاری دوره چندین بار توسط افراد مختلف بررسی شده است.
آزمون پایان دوره شامل ۴۵ سوال تستی از تمام محتوای ۹ جلسه است. مدت-زمان پاسخ گویی که با توجه به استانداردهای بین المللی تعیین شده، ۲۳ دقیقه است.
تنها یک ‌بار امكان شرکت در آزمون پایان دوره را دارید.
نکته: از آنجا که دریافت گواهی منوط به کسب نمرۀ قبولی در آزمون پایان‌دوره است، لازم است استاندارد آزمون‌های برخط مانند محدودبودن مدت زمان و عینی بودن سوالات فراهم شود، به‌گونه‌ای که شرکت کننده صرفاً با استفاده از اطلاعات خود و تسلط بر محتوا در آزمون شرکت کند.
پیشنهاد می­شود برای شرکت در آزمون پایانی از لپ­تاپ یا کامپیوتر شخصی (PC) که حالت نمایش Desktop  داشته باشد، استفاده نمایید.
در دوره‌هایی كه گواهی ارائه می‌شود، اعتبار گواهی به آزمون پایانی بستگی دارد. در نتیجه در صورت عدم قبولی، شما تنها دوره را گذرانده‌اید، و قادر به دریافت گواهی پایان دوره نخواهید بود.

مشكلات فنی

با توجه به سابقۀ برگزاری دورۀ قبلی و به روزرسانی پرسش ها و پاسخ های پرتكرار، بر اساس بالغ بر۱۵۰۰ سوال مطرح شده در دوره، پاسخ بیشتر سوالات خود را در همین مجموعه پیدا می کنید. لذا پیشنهاد می‌كنیم ابتدا همین مجموعه سوالات را مطالعه نمایید. در صورتی‌كه پاسخ خود را نیافتید، از طریق افزونه گفتینو درسایت سوال خود را مطرح و در همانجا پاسخ خود را دریافت نمایید.
در هر جلسه قسمتی با نام “تالار پرسش و پاسخ علمی” وجود دارد. در ابتدا پرسش های مطرح شده قبلی و پاسخ های آن را مطالعه نمایید، در صورتی‌كه پاسخ خود را نیافتید، سوال را ارسال نمایید. كارشناس محتوای دوره حداكثر طی مدت 72 ساعت به آن پاسخ خواهد داد. توجه داشته باشید این قسمت صرفا جهت ارسال سوال علمی درباره همان جلسه است و لطفا از ارسال سایر موارد حتی سوالات فنی در این قسمت خودداری فرمایید. مطالب غیر مرتبط توسط كارشناس دوره حذف خواهد شد.
جهت ارسال پیشنهادات و انتقادات می‌توان به دو روش عمل کرد:
  1. تکمیل فرم نظرسنجی انتهای دوره که بدین منظور طراحی شده است و بهترین روش ثبت و پیگیری دقیق نظرات شماست.
  2. در صورت نیاز، نظرات خود را به پست الکترونیکی آموزش مجازی بنیاد سعدی ارسال نمایید.
آدرس پست الکترونیکی: elearning@saadifoundation.ir